CY62167DV30LL-55BVI
Mfr.Part #
CY62167DV30LL-55BVI
Package / Case
48-VFBGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48VFBGA
Stock
68
In Stock :
68
MoBL®
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
I/O Type :
COMMON
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Format :
SRAM
Nominal Supply Current :
30mA
Number of Pins :
48
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
48
Terminal Pitch :
0.75mm
Memory Size :
16Mb 2M x 8 1M x 16
Voltage - Supply :
2.2V~3.6V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Supply Voltage :
3V
Word Size :
16b
Pbfree Code :
No
Volatile
Number of Ports :
1
Published :
2003
Length :
9.5mm
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Pin Count :
Density :
16 Mb
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V