CY62148G-45SXI
Mfr.Part #
CY62148G-45SXI
Package / Case
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 32SOIC
Memory
Height Seated (Max) :
2.997mm
Packaging :
Tube
Base Part Number :
CY62148
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
4Mb 512K x 8
Length :
20.446mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Width :
11.303mm
Supply Voltage :
5V
Surface Mount
Memory Density :
4194304 bit
Number of Functions :
1
Memory Interface :
Parallel
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
1.27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Width :
8
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Terminations :
32
Package / Case :
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Memory Type :
Volatile
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Write Cycle Time - Word, Page :
45ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Organization :
512KX8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Access Time (Max) :
45 ns
Surface Mount :
yes
Datasheets
CY62148G-45SXI
Introducing Memory Infineon Technologies CY62148G-45SXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:CY62148, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:32, Package / Case:32-SOIC (0.445, 11.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, CY62148G-45SXI pinout, CY62148G-45SXI datasheet PDF, CY62148G-45SXI amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY62148G-45SXI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies CY62148G-45SXI
Memory Infineon Technologies CY62148G-45SXI Overview
CY62148G-45SXI Features
  • High-speed parallel interface
  • 4 megabit density
  • Low standby and operating current
  • Wide voltage operation: 2.0V to 3.6V
  • Industrial temperature range: -40°C to +85°C