CY28400ZXC-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY28400ZXC-2
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CLOCK BUFFER PCIE 1:4 28TSSOP
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Application Specific Clock/Timing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Circuits :
1
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
4
Nominal Supply Current :
92mA
Propagation Delay (tpd) :
0.25 ns
Length :
9.7mm
Number of Pins :
28
Pin Count :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Frequency (Max) :
100MHz
PLL :
yes
Number of Terminations :
Weight :
50.008559mg
Base Part Number :
CY28400
Input :
Clock
Ratio - Input:Output :
1:4
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Functions :
1
Same Edge Skew-Max (tskwd) :
0.05 ns
Main Purpose :
PCI Express (PCIe), SATA CPU
Terminal Form :
Gull wing
Output :
HCSL
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Datasheets
CY28400ZXC-2
Introducing Application Specific Clock/Timing Skyworks Solutions, Inc. CY28400ZXC-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Base Part Number:CY28400, Operating Temperature:0°C~70°C, Output:HCSL, Mounting Type:Surface Mount, CY28400ZXC-2 pinout, CY28400ZXC-2 datasheet PDF, CY28400ZXC-2 amp .Beyond Application Specific Clock/Timing Skyworks Solutions, Inc. CY28400ZXC-2 ,we also offer 9DBL411BKILF, 9DB433AGLF, SI53159-A01AGM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. CY28400ZXC-2
Application Specific Clock/Timing Skyworks Solutions, Inc. CY28400ZXC-2 Overview
CY28400ZXC-2 Features
  • Specifically designed for PCIe 1:4 clock distribution applications.
  • Supports up to four clock outputs from a single input, enhancing signal distribution efficiency.
  • Housed in a 28-TSSOP package, offering a compact footprint for space-constrained applications.
  • Optimized for low-jitter and high signal integrity, critical for high-speed data communications.
  • Robust design suitable for diverse operating environments and demanding applications.
CY28400ZXC-2 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC CLK BUF 400MHZ 1CIRC 32WQFN
    IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN
  • Intersil (Renesas Electronics Corporation)
    IC FAN/BUFFER DIFF 20TSSOP
    IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP
    IC CLK GENERATOR 100MHZ 24QFN