CY27C512-55ZC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY27C512-55ZC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
OTP ROM, 64KX8, 55NS PDSO28
Stock
97
In Stock :
97
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Package :
Bulk
Rochester Electronics LLC
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Package / Case :
Memory Density :
524288 bit
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Access Time :
55 ns
Surface Mount :
yes
Memory Organization :
64K x 8
Memory Width :
8
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Product Number :
CY27C512
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
32-TSOP I
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Pbfree Code :
No
Parallel/Serial :
Parallel
Memory Size :
512Kbit
HTS Code :
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Write Cycle Time - Word, Page :
Series :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V