CXA1820-0000-000N0HQ40E2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CXA1820-0000-000N0HQ40E2
Manufacturer
Cree LED
Package / Case
COB - Chip-on-Board
Datasheet
Download
Description
LED COB CXA1820 COOL WHT SQUARE
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Vf - Forward Voltage :
37 V
Backset Spacing :
Size / Dimension :
17.85mm L x 17.85mm W
CCT (K) :
5700K
Luminous Intensity :
Light Emitting Surface (LES) :
12.00mm Dia
Power Rating :
40 W
CRI (Color Rendering Index) :
80
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge :
Package :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 5W5
Current - Test :
550mA
Product :
White CoB LEDs
Contact Form :
Illumination Color :
COOL WHITE
Width :
17.85 mm
Number of Positions :
5 (Coax)
Length :
17.85 mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2340lm (2260lm ~ 2420lm)
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
LED - High Power
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Height :
1.70mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Viewing Angle :
115°
Subcategory :
LEDs
Lens Dimensions :
12 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tube
Current - Max :
1.05A
Package / Case :
COB - Chip-on-Board
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
37V
Base Product Number :
DBMC
Contact Type :
COAX
Lumens/Watt @ Current - Test :
115 lm/W
Current Rating (Amps) :
5A
Lens Type :
Flat
Number of Rows :
1
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Configuration :
Square
Type :
Chip On Board (COB)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
High Power LEDs - White
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Wavelength :
Series :
Combo D®, D*M
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage Rating :
Luminous Flux/Radiant Flux :
2260 lm
Color :
Black
Lens Color :
TINTED
Temperature - Test :
85°C