CX70-14T-CY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX70-14T-CY
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT LUG 4-14 AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Diameter - Ring ID :
0.280 (7.11mm)
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Non-Insulated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
With Screw
Factory Lead Time :
2 Weeks
Series :
CX
Tab Thickness :
0.080 2.03mm
ECCN Code :
EAR99
Width - Outer Edges :
0.500 12.70mm
Length :
32.25mm
Wire Gauge :
4-14 AWG
Depth :
12.7mm
Terminal Type :
Lug, Grounding
Terminal Style :
Single Stud Hole
Published :
Body Plating :
Tin
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Radiation Hardening :
No
Termination :
Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Terminal Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
4 AWG
Datasheets
CX70-14T-CY
Panduit Corporation CX70-14T-CY
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN TERM RECT LUG 6-14 AWG #1/4
    CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16
    CONN TERM RECT LUG 2-12 AWG #1/4
    CONN TERM RECT LUG 2/0-14AWG 1/4
    CONN TERM RECT TONG 1 AWG #5/16