CWR29NC225JBFZ\TR
Mfr.Part #
CWR29NC225JBFZ\TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.2μF
Negative Tolerance :
5%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
JESD-609 Code :
e0
Positive Tolerance :
5%
Ripple Current :
150mA
Height :
1.78mm
Length :
5.59mm
Width :
3.43mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
ESR :
700 mΩ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Leakage Current :
0.002mA
not_compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
CWR29NC225JBFZ\TR
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Tape & Reel (TR)
CWR29NC225JBFZ\TR Overview
There is a ripple current setting of 150mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.002mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR29NC225JBFZ\TR Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor