CWR29MK475KCGZ
Mfr.Part #
CWR29MK475KCGZ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
4.7μF
Ripple Current :
230mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.002mA
Negative Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size Code :
Height :
2.79mm
Length :
6.73mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Width :
2.79mm
ESR :
375 mΩ
Datasheets
CWR29MK475KCGZ
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR29MK475KCGZ Overview
We set the ripple current of the capacitor to 230mA.This capacitor has a leakage current of 0.002mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
CWR29MK475KCGZ Features
230mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor