CWR29KK336JBHZ
Mfr.Part #
CWR29KK336JBHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Tan Delta :
0.08
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Width :
3.81mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Leakage Current :
0.01mA
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Capacitance :
33μF
Length :
7.24mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
5%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ESR :
180 mΩ
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
5%
Ripple Current :
370mA
Datasheets
CWR29KK336JBHZ
33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR29KK336JBHZ Overview
The capacitor's ripple current is set to 370mA.The leakage current of this capacitor is 0.01mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
CWR29KK336JBHZ Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor