CWR29KK225KBEZ
Mfr.Part #
CWR29KK225KBEZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
E
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Size Code :
Height :
1.27mm
Tan Delta :
0.06
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitance :
2.2μF
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Tantalum
Package / Case :
E
Tolerance :
10%
Length :
5.08mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.001mA
Ripple Current :
120mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
2.54mm
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Datasheets
CWR29KK225KBEZ
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination TANTALUM 0.001mA Bulk E
CWR29KK225KBEZ Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 120mA.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.001mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR29KK225KBEZ Features
120mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor