CWR29KK106KCGB
Mfr.Part #
CWR29KK106KCGB
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
8 Weeks
ESR :
350 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Size Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
2.79mm
Length :
6.73mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Leakage Current :
0.003mA
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
240mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
2.79mm
Datasheets
CWR29KK106KCGB
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk
CWR29KK106KCGB Overview
A ripple current of 240mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 0.003mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR29KK106KCGB Features
240mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor