CWR29KH336KBHB
Mfr.Part #
CWR29KH336KBHB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 25V 2915
Tantalum Capacitors
Failure Rate :
B (0.1%)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
Molded
Series :
Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
33μF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
H
Reach Compliance Code :
not_compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Height Seated (Max) :
0.114 2.90mm
Depth :
3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Feature :
High Reliability
Tolerance :
±10%
Height :
2.79mm
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
CWR29KH336KBHB
KYOCERA AVX CWR29KH336KBHB
33μF ±10% 180mOhm Bulk 2915 (7338 Metric)
CWR29KH336KBHB Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 180mOhm.