CWR29KC336KBXZ
Mfr.Part #
CWR29KC336KBXZ
Negative Tolerance :
10%
Width :
5.41mm
Ripple Current :
500mA
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2.74mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Size Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tan Delta :
0.08
Capacitance :
33μF
ESR :
130 mΩ
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.01mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Length :
6.93mm
Datasheets
CWR29KC336KBXZ
33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR29KC336KBXZ Overview
There is a ripple current of 500mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.01mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
CWR29KC336KBXZ Features
500mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor