CWR29KC156KCHC\TR
Mfr.Part #
CWR29KC156KCHC\TR
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
ESR :
200 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Positive Tolerance :
10%
Ripple Current :
350mA
Capacitance :
15μF
Leakage Current :
0.004mA
Width :
3.81mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tan Delta :
0.06
Length :
7.24mm
Datasheets
CWR29KC156KCHC\TR
15μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Tape & Reel (TR)
CWR29KC156KCHC\TR Overview
In this case, 350mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.004mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
CWR29KC156KCHC\TR Features
350mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor