CWR29JC476KBHC\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR29JC476KBHC\TR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
180 mΩ
Tan Delta :
0.08
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Length :
7.24mm
Height :
2.79mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Ripple Current :
370mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
3.81mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Leakage Current :
0.01mA
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Tantalum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
47μF
Datasheets
CWR29JC476KBHC\TR
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Tape & Reel (TR)
CWR29JC476KBHC\TR Overview
Set the capacitor's ripple current to 370mA.This capacitor leaks 0.01mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR29JC476KBHC\TR Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor