CWR29JC225MCBC\TR
Mfr.Part #
CWR29JC225MCBC\TR
Leakage Current :
0.001mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Tan Delta :
0.06
yes
Positive Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Length :
3.81mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Width :
1.27mm
Size Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current :
60mA
ESR :
3600 mΩ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
1.27mm
Datasheets
CWR29JC225MCBC\TR
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR)
CWR29JC225MCBC\TR Overview
There is a ripple current setting of 60mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.001mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR29JC225MCBC\TR Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor