CWR29JC225KCBZ
Mfr.Part #
CWR29JC225KCBZ
Tantalum Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
2.2μF
Length :
3.81mm
Tan Delta :
0.06
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
1.27mm
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
10%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Ripple Current :
60mA
ESR :
3600 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Height :
1.27mm
Leakage Current :
0.001mA
Pbfree Code :
No
Datasheets
CWR29JC225KCBZ
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR29JC225KCBZ Overview
It is set to 60mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.001mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR29JC225KCBZ Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor