CWR29JC225KBBB
Mfr.Part #
CWR29JC225KBBB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6Ohm
Tolerance :
10%
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2.2μF
Size Code :
Dissipation Factor :
6 %
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Molded
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Height :
1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Military Standard :
MIL-PRF-55365
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
60mA
Depth :
1.27mm
Length :
3.81mm
Leakage Current :
0.001mA
Datasheets
CWR29JC225KBBB
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.001mA Bulk Molded
CWR29JC225KBBB Overview
We set the ripple current of the capacitor to 60mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3.6Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 0.001mA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
CWR29JC225KBBB Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %