CWR29JC106KCFC
Mfr.Part #
CWR29JC106KCFC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Length :
5.59mm
Tantalum
Depth :
3.43mm
Package / Case :
F
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
10μF
Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.002mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Tan Delta :
0.06
Published :
Pbfree Code :
No
Ripple Current :
140mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.78mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Datasheets
CWR29JC106KCFC
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk F
CWR29JC106KCFC Overview
There is a ripple current of 140mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.002mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
CWR29JC106KCFC Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor