CWR29JC106KCEB\W
Mfr.Part #
CWR29JC106KCEB\W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Ripple Current :
100mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Negative Tolerance :
10%
Height :
1.27mm
JESD-609 Code :
e0
ESR :
1500 mΩ
Capacitance :
10μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Leakage Current :
0.002mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Bulk
Width :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
WAFFLE PACK
Length :
5.08mm
Positive Tolerance :
10%
Size Code :
Datasheets
CWR29JC106KCEB\W
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR29JC106KCEB\W Overview
The capacitor's ripple current is set to 100mA.The leakage current of this capacitor is 0.002mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR29JC106KCEB\W Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor