CWR29JC106KCEA\W
Mfr.Part #
CWR29JC106KCEA\W
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Ripple Current :
100mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
2.54mm
Packing Method :
WAFFLE PACK
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
10%
Capacitance :
10μF
Length :
5.08mm
Height :
1.27mm
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Leakage Current :
0.002mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
ESR :
1500 mΩ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
CWR29JC106KCEA\W
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR29JC106KCEA\W Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 100mA.This capacitor leaks current at 0.002mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR29JC106KCEA\W Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor