CWR29JB476KBXZ
Mfr.Part #
CWR29JB476KBXZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
X
Datasheet
Download
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tan Delta :
0.08
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Gold (Au)
Surface Mount
Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
2.74mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Ripple Current :
540mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Capacitance :
47μF
Leakage Current :
0.01mA
Length :
6.93mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
X
Width :
5.41mm