CWR29JB155KCBC\W
Mfr.Part #
CWR29JB155KCBC\W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
60mA
Terminal Finish :
Gold (Au)
Width :
1.27mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Leakage Current :
0.001mA
ESR :
3600 mΩ
Operating Temperature (Max) :
125°C
EAR99
Packing Method :
WAFFLE PACK
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Length :
3.81mm
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Positive Tolerance :
10%
Height :
1.27mm
JESD-609 Code :
e4
Tan Delta :
0.06
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
CWR29JB155KCBC\W
1.5μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR29JB155KCBC\W Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 60mA.This capacitor leaks current at 0.001mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR29JB155KCBC\W Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor