CWR29HK686KCHB\W
Mfr.Part #
CWR29HK686KCHB\W
Length :
7.24mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.81mm
Packing Method :
WAFFLE PACK
J BEND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
370mA
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.01mA
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
2.79mm
Capacitance :
68µF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
ESR :
180 mΩ
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.08
Datasheets
CWR29HK686KCHB\W
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR29HK686KCHB\W Overview
There is a ripple current of 370mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.01mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
CWR29HK686KCHB\W Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor