CWR29HK226KBGB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR29HK226KBGB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size Code :
Length :
6.73mm
Ripple Current :
270mA
Leakage Current :
0.004mA
ESR :
275 mΩ
Capacitance :
22µF
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tan Delta :
0.06
Width :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10%
HTS Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Terminal Shape :
J BEND
Reach Compliance Code :
not_compliant
Negative Tolerance :
10%
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Datasheets
CWR29HK226KBGB
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Bulk
CWR29HK226KBGB Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 270mA.This capacitor leaks current at 0.004mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR29HK226KBGB Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor