CWR29HK226KBGA\TR
Mfr.Part #
CWR29HK226KBGA\TR
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Positive Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Ripple Current :
270mA
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Width :
2.79mm
Length :
6.73mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.06
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Negative Tolerance :
10%
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR :
275 mΩ
Mounting Feature :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.004mA
Datasheets
CWR29HK226KBGA\TR
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Tape & Reel (TR)
CWR29HK226KBGA\TR13 Overview
It is set to 270mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.004mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR29HK226KBGA\TR13 Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor