CWR29HK107JBHA
Mfr.Part #
CWR29HK107JBHA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Tantalum Capacitors
Series :
Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
370mA
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
H
Feature :
High Reliability
Failure Rate :
B (0.1%)
Voltage - Rated :
15V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
HTS Code :
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.1
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
7.24mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Leakage Current :
0.015mA
Dielectric :
Tantalum
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Datasheets
CWR29HK107JBHA
KYOCERA AVX CWR29HK107JBHA
100μF ±5% 180mOhm 2-Termination POLARIZED 0.015mA Bulk 2915 (7338 Metric)
CWR29HK107JBHA Overview
It is set to 370mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.015mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.1.
CWR29HK107JBHA Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.015mA in this capacitor