CWR29HH107KBHB
Mfr.Part #
CWR29HH107KBHB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
not_compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
15V
Type :
Molded
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.114 2.90mm
Capacitance :
100μF
Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
H
Published :
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Failure Rate :
B (0.1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Series :
Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CWR29HH107KBHB
KYOCERA AVX CWR29HH107KBHB
100μF ±10% 180mOhm Bulk 2915 (7338 Metric)
CWR29HH107KBHB Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 180mOhm.