CWR29HC686KCGB\TR13
Mfr.Part #
CWR29HC686KCGB\TR13
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Width :
2.79mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Length :
6.73mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Height :
2.79mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tan Delta :
0.08
Positive Tolerance :
10%
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Tantalum
Leakage Current :
0.01mA
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Capacitance :
68µF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
ESR :
275 mΩ
Ripple Current :
270mA
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
CWR29HC686KCGB\TR13
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Tape & Reel (TR)
CWR29HC686KCGB\TR13 Overview
The capacitor's ripple current is set to 270mA.The leakage current of this capacitor is 0.01mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
CWR29HC686KCGB\TR13 Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor