CWR29HC476KBHB\W
Mfr.Part #
CWR29HC476KBHB\W
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Leakage Current :
0.01mA
Positive Tolerance :
10%
Capacitance :
47μF
Negative Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR :
180 mΩ
Packing Method :
WAFFLE PACK
Height :
2.79mm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Length :
7.24mm
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
370mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.08
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Dielectric Material :
Tantalum
Size Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ