CWR29HC475KCBA
Mfr.Part #
CWR29HC475KCBA
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Negative Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.001mA
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
125°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Height :
1.27mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
POLARIZED
Length :
3.81mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
1.27mm
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Ripple Current :
70mA
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR :
2000 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Datasheets
CWR29HC475KCBA
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR29HC475KCBA Overview
The capacitor's ripple current is set to 70mA.The leakage current of this capacitor is 0.001mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR29HC475KCBA Features
70mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor