CWR29HC107KBHC\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR29HC107KBHC\TR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
100μF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.015mA
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.79mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Negative Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Ripple Current :
370mA
Width :
3.81mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Published :
ESR :
180 mΩ
Length :
7.24mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CWR29HC107KBHC\TR
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.015mA Tape & Reel (TR)
CWR29HC107KBHC\TR Overview
The capacitor's ripple current is set to 370mA.The leakage current of this capacitor is 0.015mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
CWR29HC107KBHC\TR Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.015mA in this capacitor