CWR29HC105KCAB\W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR29HC105KCAB\W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.001mA
Width :
1.27mm
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Number of Terminations :
2
Size Code :
ESR :
7500 mΩ
Terminal Shape :
J BEND
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
WAFFLE PACK
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Length :
2.54mm
Height :
1.27mm
Ripple Current :
30mA
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Packaging :
Bulk
Datasheets
CWR29HC105KCAB\W
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR29HC105KCAB\W Overview
Capacitor ripple current is set to 30mA.0.001mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
CWR29HC105KCAB\W Features
30mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor