CWR29HB106KBDZ\TR
- Mfr.Part #
- CWR29HB106KBDZ\TR
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP TANT
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 15V
- Terminal Finish :
- Gold (Au)
- Capacitor Type :
- TANTALUM CAPACITOR
- Pbfree Code :
- yes
- Surface Mount :
- yes
- Polarity :
- POLARIZED
- Reference Standard :
- MIL-PRF-55365/11
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Packing Method :
- TR, 7 INCH
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Width :
- 2.54mm
- Height :
- 1.27mm
- Leakage Current :
- 0.002mA
- Number of Terminations :
- 2
- ECCN Code :
- EAR99
- Length :
- 3.81mm
- HTS Code :
- Size Code :
- 1510
- Tan Delta :
- 0.06
- Positive Tolerance :
- 10%
- Dielectric Material :
- Tantalum
- Terminal Shape :
- J BEND
- Ripple Current :
- 80mA
- JESD-609 Code :
- e4
- Negative Tolerance :
- 10%
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Capacitance :
- 10μF
- ESR :
- 2000 mΩ
- Additional Feature :
- ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ