CWR29FK107KBGA
Mfr.Part #
CWR29FK107KBGA
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Leakage Current :
0.01mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
100μF
Length :
6.73mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Positive Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.1
Ripple Current :
270mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Negative Tolerance :
10%
Height :
2.79mm
ESR :
275 mΩ
yes
Datasheets
CWR29FK107KBGA
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR29FK107KBGA Overview
Capacitor ripple current is set to 270mA.0.01mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.1 based on its electrical dielectric test.
CWR29FK107KBGA Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor