CWR29FC686KBGZ\TR
Mfr.Part #
CWR29FC686KBGZ\TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Length :
6.73mm
Size Code :
Pbfree Code :
No
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Width :
2.79mm
Height :
2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
68µF
ESR :
275 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
270mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.006mA
Dielectric Material :
Tantalum
Datasheets
CWR29FC686KBGZ\TR
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.006mA Tape & Reel (TR)
CWR29FC686KBGZ\TR Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 270mA.This capacitor leaks current at 0.006mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.1.
CWR29FC686KBGZ\TR Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.006mA in this capacitor