CWR29FC107KCGA\W
Mfr.Part #
CWR29FC107KCGA\W
Capacitance :
100μF
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
ESR :
275 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.1
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packing Method :
WAFFLE PACK
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Width :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Ripple Current :
270mA
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.01mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.73mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
CWR29FC107KCGA\W
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR29FC107KCGA\W Overview
A ripple current of 270mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 0.01mA.Its tan delta is 0.1, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR29FC107KCGA\W Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor