CWR29CB156KBBZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR29CB156KBBZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
B
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
Tantalum
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Terminal Finish :
Gold (Au)
Tan Delta :
0.08
Leakage Current :
0.001mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2Ohm
Depth :
1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.81mm
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
60mA
Height :
1.27mm
Size Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
B
Capacitance :
15μF
Datasheets
CWR29CB156KBBZ
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk B
CWR29CB156KBBZ Overview
In this case, 60mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.001mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
CWR29CB156KBBZ Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor