CWR26KH106MBGC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26KH106MBGC
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Manufacturer Size Code :
G
Package / Case :
2711 (6728 Metric)
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated :
25V
Published :
Failure Rate :
B (0.1%)
Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.265Lx0.110W 6.73mmx2.79mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
2.794mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Type :
Conformal Coated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
6.731mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Height :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Datasheets
CWR26KH106MBGC
10μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 350mOhm Bulk 2711 (6728 Metric)
CWR26KH106MBGC Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 350mOhm as their resistance.