CWR26KB106KCGC\TR
Mfr.Part #
CWR26KB106KCGC\TR
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Failure Rate :
C (0.01%)
Package / Case :
2711 (6728 Metric)
Size / Dimension :
0.265Lx0.110W 6.73mmx2.79mm
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Manufacturer Size Code :
G
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CWR26KB106KCGC\TR
10μF ±10% 350mOhm Tape & Reel (TR) 2711 (6728 Metric)
CWR26KB106KCGC\TR Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 350mOhm.