CWR26HH107KCHZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HH107KCHZ
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Factory Lead Time :
13 Weeks
Manufacturer Size Code :
H
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
3.81mm
Length :
7.239mm
Capacitance :
100μF
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Voltage - Rated :
15V
Failure Rate :
C (0.01%)
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.81mm
Height :
2.79mm
Datasheets
CWR26HH107KCHZ
100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 180mOhm Bulk 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107KCHZ Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 180mOhm in this case.