CWR26HH107KCHC\PR
Mfr.Part #
CWR26HH107KCHC\PR
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
100μF
Published :
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
15V
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Failure Rate :
C (0.01%)
Datasheets
CWR26HH107KCHC\PR
100μF ±10% 180mOhm Tape & Reel (TR) 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107KCHC\PR Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 180mOhm as their resistance.