CWR26HH107KCHC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HH107KCHC
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Voltage - Rated :
15V
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Failure Rate :
C (0.01%)
Manufacturer Size Code :
H
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Datasheets
CWR26HH107KCHC
100μF ±10% 180mOhm Tape & Reel (TR) 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107KCHC\PR Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 180mOhm as their resistance.