CWR26HH107KCHB\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HH107KCHB\TR
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Voltage - Rated :
15V
Capacitance :
100μF
Failure Rate :
C (0.01%)
Feature :
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
H
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CWR26HH107KCHB\TR
100μF ±10% 180mOhm Tape & Reel (TR) 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107KCHB\TR Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 180mOhm.