CWR26HH107JCHC
Mfr.Part #
CWR26HH107JCHC
Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Capacitance :
100μF
Failure Rate :
C (0.01%)
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
15V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
7.239mm
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.81mm
Tolerance :
±5%
Width :
3.81mm
Published :
Height :
2.79mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Datasheets
CWR26HH107JCHC
100μF ±5% 125°C-Max -55°C-Min 180mOhm Bulk 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107JCHC Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 180mOhm in this case.