CWR26HH107JCHB
Mfr.Part #
CWR26HH107JCHB
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
15V
Manufacturer Size Code :
H
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Capacitance :
100μF
Failure Rate :
C (0.01%)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Datasheets
CWR26HH107JCHB
100μF ±5% 180mOhm Tape & Reel (TR) 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107JCHB\HR Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 180mOhm as their resistance.