CWR26HH107JBHB
Mfr.Part #
CWR26HH107JBHB
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated :
15V
Manufacturer Size Code :
H
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
B (0.1%)
Size / Dimension :
0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CWR26HH107JBHB
100μF ±5% 180mOhm Tape & Reel (TR) 2915 (7338 Metric)
CWR26HH107JBHB\PR Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 180mOhm as their resistance.