CWR26HH106MCFB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HH106MCFB
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
C (0.01%)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Manufacturer Size Code :
F
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.78mm
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Voltage - Rated :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2214 (5634 Metric)
Length :
5.588mm
Depth :
3.43mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
667mOhm
Width :
3.429mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CWR26HH106MCFB
10μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 667mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HH106MCFB Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 667mOhm in this case.