CWR26HH106MBFZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HH106MBFZ
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.78mm
Depth :
3.43mm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
B (0.1%)
Manufacturer Size Code :
F
Voltage - Rated :
15V
Capacitance :
10μF
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Mount :
Surface Mount
Width :
3.429mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
2214 (5634 Metric)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Published :
Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
13 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
667mOhm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.588mm
Datasheets
CWR26HH106MBFZ
10μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 667mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HH106MBFZ Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 667mOhm.