CWR26HH106MBFB
Mfr.Part #
CWR26HH106MBFB
Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.588mm
Capacitance :
10μF
Failure Rate :
B (0.1%)
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
15V
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Published :
Height :
1.78mm
Depth :
3.43mm
Width :
3.429mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
667mOhm
Datasheets
CWR26HH106MBFB
10μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 667mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HH106MBFB Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 667mOhm in this case.